wtorek, 18 kwietnia 2023

Jak egzekwować przepisy antysmogowe?

Co robić, aby przepisy antysmogowe nie były martwe? Z jakich narzędzi mogą korzystać gminy, by efektywnie walczyć ze smogiem? Odpowiedź na te pytania poznamy już 25 kwietnia podczas szkolenia online, które poprowadzi Miłosz Jakubowski, radca prawny w Fundacji Frank Bold. Początek o godzinie 9:00. Zapraszamy!

Szkolenie jest bezpłatne. Przygotowano je z myślą o ekodoradcach, urzędnikach zajmujących się sprawami jakości powietrza w swoich gminach oraz aktywistach antysmogowych. Aby wziąć w nim udział należy się wcześniej zarejestrować na platformie zoom: >> Jak egzekwować przepisy antysmogowe? <<

Program:

  • Uwagi wprowadzające; nowelizacja dyrektywy o czystym powietrzu – nowe poziomy dopuszczalne.
  • Wykroczenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.
  • Wójt jako oskarżyciel publiczny – postępowanie w sprawach o wykroczenia w gminach, w których nie powołano straży gminnej; kwalifikacja prawna czynów zabronionych; współpraca z Policją.
  • Co oprócz grzywny? Postępowanie w przypadku stwierdzenia naruszenia uchwały antysmogowej; decyzja z art. 363 ustawy Prawo ochrony środowiska.
  • Zanieczyszczenie powietrza przez przedsiębiorców – czego możemy oczekiwać od starostwa i WIOŚ (wybrane zagadnienia).
  • Ochrona powietrza w planowaniu przestrzennym – omówienie nowego orzecznictwa sądów administracyjnych.
  • Dyskusja.

Miłosz Jakubowski - radca prawny w Fundacji Frank Bold, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się prawną ochroną powietrza i klimatu oraz ochroną środowiska w energetyce i górnictwie.

***
Jak egzekwować przepisy antysmogowe?
data:
25 kwietnia 2023 (wtorek) | godz.: 9:00-11:00
prowadzenie: Miłosz Jakubowski
platforma: zoom

Patronat: Polski Alarm Smogowy oraz Smoglab.pl 

Szkolenie realizowane w ramach projektu "Przepisem w smog", który uzyskał wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.Przepisem w smog! to projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG