środa, 13 kwietnia 2022

Nie ma zgody na zadymianie!

29 – tyle spraw wymierzonych w zatruwające sąsiedztwo kotły kopciuchy zainicjowała rybnicka Fundacja 360! w pierwszym kwartale tego roku. W swoich działaniach wykorzystuje Prawo ochrony środowiska, które pozwala na administracyjne przymuszenia do wymiany kotła. Oczywiście nie każdego, lecz tych które nadmiernie oddziałują na środowisko. 

Nie ma znaczenia, że dany kocioł jest zgodny z obowiązującymi przepisami – jeśli zatruwa okolicę, nie daje żyć sąsiadom i jest źródłem nieakceptowalnego zadymienia może podlegać procedurze usunięcia. Informacje o wściekle kopcących kominach trafiają do Fundacji 360! za sprawą akcji "Karny Kopciuch". Aktywiści antysmogowi wybierają przypadki najpoważniejszych naruszeń prawa – nie tylko zakłócające prawo do życia w czystym środowisku, ale i nierokujące poprawy. Na podstawie zgromadzonego materiału fotograficznego i filmowego przygotowują wezwania do wszczęcia postępowania, które kierują do organów gminy, na terenie której działa truciciel.  

– W ubiegłym roku wspólnie z organizatorami akcji "Karny Kopciuch" zainicjowaliśmy 21 takich spraw. W tym roku ten poziom osiągnęliśmy po pierwszych dwóch miesiącach. Zainteresowanie naszą akcją rośnie wraz z rosnącą świadomością szkodliwości zanieczyszczeń powietrza i swoich praw, w tym prawa do oddychania czystym, wolnym od trucizn powietrzem. Ludzie, którzy przez lata bezradnie patrzyli na trucizny wydobywające się z kominów sąsiadów zyskali narzędzie, które pozwala rozwiązać problem – mówi Janusz Piechoczek z Fundacji 360!

Wnioski o wszczęcie postępowania wobec szczególnie uciążliwych kopciuchów otrzymały w tym roku władze Czerwionki-Leszczyn, Dąbrowy Górniczej, Dobrodzienia, Gorzyc, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Lysek, Poznania, Rawy Mazowieckiej, Rydułtów, Siewierza, Sosnowca, Szerzyn, Świerklan, Tarnowskich Gór i Wieliszewa. Najwięcej wniosków, bo aż 10, dotyczy Rybnika. 

– Akcja przynosi efekt. Jeśli ktoś miał wątpliwość czy wymieniać stary kocioł, to po otrzymaniu zawiadomienia dostaje jasny sygnał, że nie ma na co czekać. Ten sposób działania sprawdza się w całej Polsce – i w województwie śląskim, gdzie od początku roku funkcjonują antysmogowe ograniczenia dotyczące najstarszych kotłów, i w województwach, które dopiero czekają na wejście w życie podobnych przepisów – wyjaśnia Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który współpracuje z Fundacją 360! i akcją "Karny Kopciuch".

Część postępowań jest umarzanych zanim nabierze biegu. Niektórzy właściciele kopciuchów nie chcą przechodzić przez uciążliwą procedurę kontrolną i kończą całą sprawę wymianą uciążliwego źródła ciepła.

Działania prowadzone przez aktywistów są częścią projektu "Przepisem w smog", który uzyskał wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Pomysłodawcą i realizatorem działań projektowych jest Fundacja 360! 

Karny Kopciuch


Twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę. Wyślij zgłoszenie na: 
karnykopciuch.pl
Przepisem w smog! to projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG