sobota, 7 marca 2020

Śląskie się dusi!


Czy można zakazać użytkowania kotła na węgiel, który notorycznie zatruwa całą okolicę? Czy prawo ochrony środowiska można wykorzystać, by zapewnić sobie czyste powietrze w miejscu zamieszkania? Jak gminy Subregionu Zachodniego woj. śląskiego wdrażają zapisy uchwały antysmogowej oraz programu ochrony powietrza? Na te pytania, a także parę innych spróbujemy odpowiedzieć podczas realizacji projektu, który właśnie startuje!


Ważnym elementem projektu "Śląskie się dusi!" będzie pionierskie wykorzystanie przepisów zawartych w prawie ochrony środowiska. Osoby dotknięte szczególnie dokuczliwym sąsiedztwem pieców i kotłów emitujących duże ilości zanieczyszczeń będziemy wspierać w staraniach o zapewnienie sobie konstytucyjnego prawa do czystego środowiska. Oprócz tego przez cały okres projektu będą realizowane warsztaty w szkołach i przedszkolach, a pozostałe działania informacyjno-edukacyjne będą prowadzone w ramach punktu doradczego i w mediach społecznościowych (www.facebook.com/WyjscieSmoga).

Wraz z rozwojem projektu w kręgu podmiotów i osób zaangażowanych znajdą się: przedstawiciele lokalnych władz i instytucji państwowych, dzieci i ich rodzice, nauczyciele, dziennikarze, organizacje i grupy obywatelskie podejmujące działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Projekt "Śląskie się dusi!" będzie realizowany do 30 listopada 2020 r.